Sprievodca kolagénom
Je naozaj hviezdou v anti-agingu?

Sprievodca kolagénom

Kolagén je jedným z najčastejšie používaných pojmov v oblasti starostlivosti o pleť, pokiaľ ide o anti-aging. Čo presne je táto zložka a ako prispieva k udržaniu mladistvého vzhľadu tvojej pleti?

Čo presne je kolagén?

Možno vás neprekvapí, že kolagén, podobne ako mnohé iné účinné látky, je veľká molekula. Pôsobí v strednej vrstve pokožky (dermis) a pomáha udržiavať pokožku napnutú. Je prirodzene prítomný aj v našom tele: neustále sa tvorí, ale bohužiaľ, s pribúdajúcim vekom a vplyvom rôznych faktorov vonkajšieho prostredia (napr. UV žiarenia) sa čoraz rýchlejšie rozkladá, takže jeho celkové množstvo má tendenciu klesať, čo vedie k prejavom starnutia pokožky.

Ako nahradiť kolagén?

Logicky, by sme mohli povedať: "Choď do toho!" a vyber si kolagénové krémy. Bohužiaľ, takto to celkom nefunguje, pretože kolagén, ako sme už spomenuli, je veľká molekula. Naša pokožka je v podstate navrhnutá tak, aby neprepúšťala škodlivé látky, takže ak sa majú účinné zložky vstrebať, majú čo robiť. Podľa vedeckého úsudku musí mať molekula veľkosť 500 daltonov, aby prenikla do strednej vrstvy pokožky - pokiaľ existuje šanca na dosiahnutie výsledkov s účinnými látkami, ktoré možno použiť zvonka. A kolagén je oveľa väčší: jeho molekulová hmotnosť je rádovo 10 až 100 tisíc. Ďalším problémom je, že aj keby sa mohla vstrebať, nedokázala by sa plne integrovať. Pokožka sa skladá z veľkého množstva rôznych typov kolagénu a jej štruktúra je veľmi zložitá, takže kolagén nemá šancu nájsť miesto, kde by mohol byť užitočný.

Pomáhajú krémy s obsahom kolagénu?

Vôbec nie. Ako už bolo spomenuté vyššie, kolagén sa kvôli svojej veľkosti nemôže dostať do tých správnych vrstiev pokožky, takže používať jednoduchý kolagénový krém proti starnutiu je niečo ako ukázať zubom zubnú kefku z diaľky namiesto ich dôkladného vyčistenia.

Prečo je dôležité dopĺňať kolagén?

Kolagén má povrchový hydratačný účinok, dokonale sa stará o dehydratovanú, suchú pleť, vypĺňa jemné linky a vrásky, a tým vyhladzuje štruktúru pleti. Na druhej strane je možné vnútorne, vo forme rôznych tekutých alebo v kvapaline rozpustených kolagénov, udržiavať množstvo kolagénových molekúl. S pribúdajúcim vekom, približne od 25 rokov, naše telo produkuje ročne pre našu pokožku v priemere o 1 % menej kolagénu a po štyridsiatke sa tento proces nielen úplne zastaví, ale dokonca sa kolagén prítomný v našej pokožke začne sám rozkladať. Stres, nedostatok spánku, fajčenie, alkohol alebo nedostatočná ochrana pred slnečným žiarením ovplyvňujú hladinu kolagénu. Preto je také dôležité, aby sme ho dopĺňali čo najviac aj vnútorne!

Ako naše telo využíva kolagén?

S vnútorne užitým kolagénom môžeš dosiahnuť rýchle a veľkolepé výsledky. Pomáha rýchlejšiemu rastu nechtov, ich posilneniu a menšej náchylnosti na lámanie, ako aj oddialeniu predčasného vypadávania, rednutia a šedivenia vlasov. Má tiež dôležitú úlohu pre svaly: pomáha udržiavať normálnu telesnú hmotnosť, zbaviť sa nadbytočných kilogramov, ale môže tiež pomôcť zvýšiť kondíciu. V pokožke pomáha udržiavať pružnosť, pevnosť a hydratáciu tým, že pôsobí ako oporný stĺp, ktorý stabilizuje spojivové tkanivo.

Ako udržať produkciu kolagénu?

Starajte sa o kolagén, ktorý už máš, spomaľ jeho degradáciu a zníž prítomnosť škodlivých faktorov prostredia, ktoré ju urýchľujú:

  • Každodenná ochrana pred slnkom je super spôsob, pretože UV lúče výrazne urýchľujú rozpad kolagénu.
  • Antioxidanty sú skutočnými bojovníkmi, ktorí chránia tvoju pleť pred znečistením a stresom.
  • Doplň kolagén zvnútra! Existuje niekoľko druhov kolagénu, môžeš si vybrať z hovädzieho, bravčového, rybieho alebo dokonca rastlinného kolagénu v prášku a kapsuliach. Všetky pomáhajú udržiavať pokožku, vlasy, kĺby a chrupavky mladistvé.
  • Stimuluj vlastnú produkciu kolagénu v pokožke, čo znamená, že si vyberaj účinné látky, ktoré presvedčia kožné bunky, aby produkovali viac kolagénu! Patrí medzi ne retinol, Vitamín C alebo aj peptidy.
PomPomy, ktoré sú skvelé na stimuláciu tvorby kolagénu v pokožke:
nočné sérum
30 ml
(4.9/5.0)
10x účinnejší ako retinol
9,50 €
50 ml
(4.9/5.0)
s rozjasňujúcimi antioxidantmi a ochranou pred modrým svetlom
10,50 €
15 ml
(4.7/5.0)
osviežujúci a energizujúci krém na očné okolie
9,50 €
30 ml
(4.9/5.0)
proti rozšíreným pórom a pigmentovým škvrnám
9,50 €
anti-aging
50 ml
(4.9/5.0)
nočný anti-aging pleťový gél
9,50 €
30 ml
(4.9/5.0)
s peptidmi na vyplnenie vrások
9,50 €
30 ml
(4.9/5.0)
vyhladzuje mimické vrásky
17,90 €
anti-aging maska
30 ml
(4.9/5.0)
protivráskové ošetrenie s peptidmi
10,90 €

30-dňová garancia vrátenia peňazí

Vyskúšaj naše výrobky, ak s nimi nie si spokojná/ý, môžeš nám ich do 30 dní vrátiť.
Čítať viac

X

Informácia

X

Namiesto príslušných ikon vyhľadávača použi navigačné menu webstránky

Moja denná rutina
Odpovedz na naše otázky, aby sme ti mohli pomôcť vytvoriť si každodennú rutinu.
Ukáž moju dennú rutinu
Koľko máš rokov?
Tvoje pohlavie?
Aký je typ tvojej pokožky?
Ako určiť typ pleti!
Na čo hľadáš riešenie?
Vyber si maximálne 3!
Pozrime sa na okolie očí!
Vyber si maximálne 2!
Extra otázka
Ktoré je pre teba ešte pravdou?
Tvoju dennú rutinu ti pošleme aj na e-mail
Prosím zadaj svoju e-mailovú adresu.